Historie oddílu

Před více něž 50 lety vrcholila jednání o ustanovení nového cyklistického oddílu v Krnově. Začátkem měsíce května 1958 schválil výbor Tělovýchovné jednoty Lokomotiva Krnov ustavení nového oddílu. Vzpomeňme alespoň některé funkcionáře, kteří stáli u zrodu tohoto úspěšného oddílu, jehož členové se přičinili a stále činí o reprezentaci města i celého regionu. Nejdříve však trochu historie.

Cyklistika má v Krnově více než 100 letou tradici, když první cyklistický spolek Radfahrerverein vzniklv Krnově v roce 1895. Do roku 1945 to bylo několik dělnických německých spolků. Po roce 1945 se cyklistice částečně věnoval Sokol a později v padesátých letech krátkou dobu dokonce existoval ov Krnově šest oddílů , podle resortního členění. V roce 1952 pořádá Sokol Stuhy a prýmky Krnov Mistrovství ČSR v silničním závodě, ve kterém obhájil titul mistra legendární Jan Veselý. V roce 1953 projíždí závod Okolo ČSR, etapa Králiky- Krnov, ve které vítězí později mistr světa ne ledové ploché dráze Antonín Šváb v dresu Domu armády Brno. V roce 1955 však již v Krnově neexistuje žádný oddíl a jezdí se jen náborové závody a SHM pořádané tehdejším okresním výborem tělovýchovy. Několik cyklistických nadšenců startuje v roce 1956 a 1957 pod různými tělovýchovnými jednotami v krajských soutěžích.

V zimě roku 1958 se jedná s výborem TJ Lokomotiva Krnov o ustanovení nového oddílu při této jednotě. V dubnu začíná společná tréninková činnost a počátkem května je oddíl schválen. Největší podíl na vzniku mají předseda oddílu pan Vilém Kozelský a ve výboru TJ Lokomotiva panové Ferdinand Lepš, Zdeněk Šebek a další.

Začíná se psát historie oddílu. Nemůžeme vzpomenout všechny, kteří oddílem za 40 let prošli, vzpomeňme alespoň některé funkcionáře, kteří se na činnosti oddílu podíleli. Byli to Vilém Kozelský, Zdeněk Továrek, Jiří Bolek, Pavel Doležel, Otmar Rychta, JUDr Jarmila Sajfertová, ing. Milan Škopec, Karel Bačák, Bohumil Zavíral, ing. Zdeněk Diviš a další. Největší díl trenérské práce odvedli Vilém Kozelský, Pavel Doležel, Otmar Rychta a Mgr. Vítězslav Sajfert.

Oddílem prošla řada závodníků ať již vlastních odchovanců nebo na přechodné členství. Po dobu vojenské zakladní služby působil v Krnově Jan Glajza otec dvojnásobného mistra světa v cyklokrosu Ondřeje Glajzy, dále Jan Svorada st. otec našeho úspěšného profesionála, který byl sám mistrem republiky a startoval na olympiádě, MS, Závodu míru. V oddíle začínal Milan Heller, který dosáhl řady úspěchů v dresu Dukly Brno a ŽDB. Jiří Boháč několikanásobný mistr republiky, československý reprezentant, který těchto úspěchů dosáhl v dresu Dukly Brno. Ilias Kelesidis reprezentant Řecka a později trenér řecké reprezentace. Zbyněk Ocásek československý reprezentant v cyklokrosu, Jan Kaščák československý reprezentant v cyklokrosu, který největší úspěchy dosáhl v dresu Mladé Boleslavi a ETA Hlinsko. Oddílem prošel i vynikající cyklokrosař z Vrbna p. Pradědem, juniorský mistr světa Zdeněk Mlynář , Martin Ocásek trojnásobný mistr české republiky, čtvrtý na juniorském MS v cyklokrosu. Řada závodníků získala medaile na mistrovstvích republiky z nichž jmenujme Milan Heller, Ilias Kelesidis, Eduard Koryčan, Václav Hrabec, Zbyněk Ocásek, Daniel Rychta, Jan Zmuda, Milan Škopec, Martin Ocásek a d.. Medailových umístění na bývalých krajských přeborech nyní oblastních přeborech je několik desítek. Počet členů, kteří prošli oddílem pak několik set.

Oddíl byl pořadatelem řady významných sportovních akcí mistrovství republiky, československých a později českých pohárů jak na silnici tak i v cyklokrosu. Musíme vzpomenout i 23 ročníků Napříč jeseníky, závodu který absolvovali od roku 1970 snad všichni českoslovenští reprezentanti. Závodu, který měl značnou oblibu jak u závodníků tak trenérů a funkcionářů. Mezi vítězi jsou jména Mainuš, Poslušný, Vávra, Hrazdíra, Dohnal, Dvořáček atd.. Rád na něj Vzpomíná iJiří Mainuš bývalý šéftrenér reprezentace USA, Jaroslav Poslušný trojnásobný vítěz žijící v NSR a řada dalších závodníků. Byla to úspěšná propagace cyklistického sportu a krás Jeseníků. Známým závodem byl i závod O cenu Krnova, který zpravidla zahajoval silniční sezonu a 24 ročníků si vyžádalo také nemalé úsilí organizátorů. Mezi Vítězi jsou také významná jména české cyklistiky. Již první ročník v roce 1969vyhral Jan Smolík. Dalšími závody, které oddíl pořádal byla kritéria O cenu Lokomotivy, cyklotrasy na Cvičně a v Kostelci, ale i závody v Jeseníku, Dolní Lipové, Městě Albrechticích, Karlové Studánce, Bruntále.

Nedají se v krátkosti vypsat všechny úspěchy, jména členů oddílu, výsledky pořádaných akcí. Vzpomínkou chceme poděkovat těm, kteří tuto tradici tvořili.